Hur returnerar jag min vara jag köpt online och vad kostar det?

 • Du kan returnera på 2 sätt:

  TILL BUTIK (kostnadsfritt):

  • Ta med din vara och kvitto du fick via mail när du genomförde ditt köp. Det går bra att visa upp kvittot i smartphone/surfplatta om du inte kan skriva ut kvittot. (Följesedeln som följer med paketet gäller inte som kvitto).
  • Det är kostnadsfritt och du kan även byta din vara till något annat.
  • Har du betalat med faktura får du kontanter i butiken och måste betala fakturan från Klarna inom 14 dagar. Våra butiker har ingen koppling till Klarnas system.


  ONLINE (Returfrakt 45 kr):

  • Skicka tillbaka varan till vårt lager. I ditt paket finns en följesedel, returadresslapp samt en retursedel som används vid returer.
  • På retursedeln anges returorsak och vilka varor som ska sändas tillbaka. Retursedeln ska bifogas i returpaketet.
  • Den förbetalda returadresslappen fästs på utsidan av din retur. Lämna sedan in ditt paket hos närmaste postombud. Kom ihåg att ta kvitto när du lämnar in ditt paket, detta är ditt bevis på att du har lämnat in den.
  • Om varan skickas till vårt lager krediteras ditt konto först i samband med att varan har mottagits. Därefter tar banken 3 – 5 arbetsdagar på sig innan pengarna sätts åter på kontot. Om du betalat med Klarna faktura så regleras fakturan och du finner alla dina fakturor på www.klarna.com/se. 

   

 • Fick du svar på din fråga?

  Ja   Nej

  Vilken information saknar du?